فیلم استرچ

از زمان هاي بسيار قديم، انسان ها تلاش مي كردند كه با استفاده از مواد طبيعي براي خود چيز هاي مختلفي بسازند ولي هميشه با مشكلاتي مواجه مي شدند. مثلا آن ها نمي توانستند به راحتي اشكال كروي بسازند براي همين اجسام و بنا هاي به ياد مانده از دوران هاي بسيار قديم بيشتر داراي لبه و تيزي است علاوه بر آن انسان ها هميشه به دنبال راهي براي افزايش ماندگاري غذا، مايعات و… بوده اند ولي هميشه مقداري از اين مواد فرسوده مي شدند.

اين دو دليل به همراه دلايلي ديگر، انسان را به سمت ساخت پلاستيك كشاند. در طول زمان، دانشمندان تلاش هاي زيادي براي ساخت پلاستيك كردند. آنها توانستند پلاستيك هايي با مواد طبيعي بسازند با اين حال ساخت اين پلاستيك ها توسط طبيعت محدود مي شد. با كشف خواص نفت، دانشمندان فهميدند كه مي توانند پلاستيك هايي با خواص خيلي زياد طراحي كنند. مثلا مي توانند پلاستيك هاي براي بسته بندي مواد غذايي بسازند يا حتي توانستند با طراحي سرنگ هاي پلاستيكي جان بسياري از آدم ها را نجات دهند.

اين شاهكار به دليل خواصي نظير شكل پذيري زياد، واكنش پذيري بسيار كم و نارسانايي توانست محافظي براي رشته هاي مسيِ سيم ها باشد، به همين دليل شما به راحتي به تلفن، اينترنت و حتي برق دسترسي داريد. اين مقدمه كمي طولاني شد ولي حداقل فهميديم كه زندگي ما بدون پلاستيك تقريبا شبيه قرن 16 ميلادي مي شد و اين دليلي واضح براي قدرداني از دانشمندان بزرگي است كه زندگي خود را فداي زندگي راحت تر ما كرده اند است. حال كه كمي با خواص پلاستيك آشنا شديم بهتر است به بحث اصلي خود بپردازيم.

شما می توانید مقاله ها ی مربوط به نایلون شیرینگ پک، استرچ غذایی، نایلون گلخانه ای و نایلون کشاورزی را مطالعه بفرمایید.

 1. خانه
 2. فیلم استرچ
 3. فیلم استرچ

نایلون استرچ چیست؟

معرفی نایلون استرچ ( فیلم استرچ چیست؟ )

معناي واژه انگليسي استرچ در زبان فارسي، كشسان است بنابراين فیلم استرچ، پلاستيكي است كه خاصيت كشساني زيادي دارد و كاربرد آن بسته بندي اجسام است. اگر عكس و فيلم هاي نحوه كاركرد اين پلاستيك را ديده باشيد متوجه مي شويد كه اين پلاستيك خاصيت چسبندگي دارد. با اين حال خاصيت چسبندگي فيلم استرچ شبيه خاصيت چسبندگي چسب نيست. يعني چه؟ بيايد يك آزمايش ذهني انجام دهيم.

فرض كنيد يك مكعب فلزي داريد. دو طرف اين مكعب را توسط دستگاهي كش مي دهيم. پس از اينكار متوجه مي شويم كه مكعب شكل خود را از دست داده. ولي اگر همين كار را با مكعبي از جنس فيلم استرچ انجام دهيم، مي بينيم كه سعي مي كند دوباره به شكل اوليه خود برگردد، به اين ويژگي خاصيت الاستيكي مي گويند.

خوب حالا اگر نايلون استرچ را دور يك جسم محكم بكشيم، نايلون سعي مي كند كه به حالت اول خود برگردد و به همين دليل به جسم مي چسبد. اين ويژگي فيلم استرچ كاربرد هاي زيادي دارد.

فیلم استرچ چیست ؟

نایلون استرچ نام دیگر نایلون سلفون است. این محصول دارای قابلیت الاستیکی و چسبندگی می باشد و حالت شفاف گونه دارد.
یکی از دیگر از تولیدها پلیمری و یا این که به لهجه عامیانه نایلونی , فیلم استرچ می‌باشد که از مواد پتروشیمی ایجاد می شود با اعتنا به تکنولوژی امروزه در بیشتر صنعت ها ازجمله غذایی و صنعتی و ساختمانی مورد استفاده است . جایگزین قابل قبولی برای بسته بندی های کهن پالتی است که نیز مقرون به صرفه و محکمتر و راحتتر از تولیدها دیگر است.

این کالا که معمولا با استفاده از دستگاه های نیمه اتوماتیک و یا به صورت دستی مورد مصرف قرار می گیرد، با توجه به اطلاعات دریافت شده از مشتری تولید و جهت محافظت از محصول چیده شده بر روی پالت، در اختیار کاربر قرار می گیرد. فیلم استرچ پاور رپ که می تواند با توجه به نحوه عملکرد دستگاه، نوع محصول، نحوه چیدمان و سلیقه اپراتور با ویژگی های متنوع تولید گردد، با کشش ۴ برابر (۴۰۰درصد) و با ضخامت ۱۲ الی ۵۰ میکرون توسط شرکت ما تولید و به بازار عرضه می گردد.

استرچ

ویژگی های و کاربرد این محصول خوب کدام اند؟

در صنایع مختلف از این محصول  برای بسته بندی انواع و اقسام محصولات استفاده می شود.  از ویژگی های جالب این نوع از نایلون ها خاصیت کشسانی بودن و حالت چسبناکی و نازک بودن آن می توان اشاره کرد.  برای مثال بیشترین کاربرد صنعتی ، در بخش پالت بندی کالا ها است.

همان طور که می دانید پالت بندی باعث می شود بتوان به راحتی کالا ها را جابه جا کرد و  باز این کار از هزینه های حمل و نقل  و هدر رفت زمان کم نمود.  با کشیدن نایلون استرچ بر روی محصول می توان از رطوبت و همچنین ورود گرد و غبار به داخل آن جلوگیری نمود. تولید استرچ توسط مجموعه پوشش پلاستیک با کیفیت بالا و با استفاده از بهترین تجهیزات با ضریب کشسانی بالا انجام می شود. حداقل خاصیت کشسانی در تولید استرچ 400 و حد اکثر 600 می باشد.

موارد استفاده از نایلون استرچ چیست؟

نایلون استرچ که توسط پوشش پلاستیک تولید می شود کاربرد های گوناگونی در زمینه های مختلف و برای مصارف صنعتی و تجاری دارد. در ادامه به بیان برخی از این کاربرد های می پردازیم:

 • برای پالت بندی محصولات و کالاهای مختلف در صنایع و کارخانجات تولیدی
 • برای بسته بندی محصولات سپر سازی ، قطعه سازی و خودرو سازی کاربرد گسترده ای دارد.
 • در صنایع تولیدی سرامیک ها و قطعات تزئینی به عنوان روکش کاربرد دارد.
 • به عنوان روکشی مناسب در بخش مواد غذایی ،آشامیدنی و داروسازی کاربرد دارد.
 • در تولید حلال های شیمیایی ، رنگ سازی و چسب و رزین
 • کاربرد در بخش خانگی و اداری برای مبلمان خانگی و اداری
 • کاربرد در لوازم آشپزخانه
 • کاربرد در محصولات اسباب بازی برای کودکان مثل عروسک سازی
 • در تولید لوله و شلنگ
 • در کاغذ دیواری ، لمینت و پارکت
 • در تولید پلی استر و قاب های چوبی
استرچ
استرچ

خاصیت کششی فیلم استرچ

یکی از مهمترین ویژگی های فیلم استرچ به خاصیت کششی آن مربوط میشود و  میتوان با توجه به همین قابلیت آنرا در دور تا دور کالا کشیده و بسته بندی بسیار خوبی را انجام داد.

خاصیت کششی باعث میشود تا چندین محصول و کالا را به خوبی در کنار یکدیگر نگاه داشته بدون اینکه حرکت کرده و از کنار یکدیگر جدا شوند. خاصیت کششی این محصول یک مزیت دیگر را نیز برای آن همراه خواهد داشت و آن تمیز ماندن سطح محصول و کالا میباشد. دلیل تمیز ماندن سطح نیز چسبندگی بسیار خوب استرچ است که اجازه نفوذ گرد و غبار و آلودگی را به هیچ وجه نخواهد داد.
خاصیت کششی پالت بند به حدی است که حتی اگر با فشار زیاد هم نایلون کشیده شود از هم مشکلی برای آن بوجود نخواهد آمد.

 پالت چیست ؟

استرچ پالت تشکیل شده از مواد پلی اتیلنی است که دارای خاصیت کششی بسیار بالا و همینطور چسبندگی و شفافیت زیادی دارد که یکی از بهترین پلاستیک بسته بندی محصولات در صنایع است که از جهات مختلف محافظ محصول می شود.
از مزایای خوب نایلون استرچ قابلیت ضد  گرد و خاک و ضد رطوبت است  که  باعث ماندگاری زیاد کالا و کم شدن هزینه حمل و نقل و باعث افزایش راندمان صنعت می گردد.

تولید استاندارد شرکت به شرح زیر است:

1- استاندارد:
استرچ استاندارد ویژه پالت پیچی و بسته بندی مواد
• ضخامت 23 میکرون |  عرض50 سانتی متر | طول 1000 متر | میزان کشش 500 درصد | مورد استفاده در دستگاههای استرچ پیچ با سرعت استاندارد

2- ممتاز:
• ضخامت 23 میکرون | عرض 50 سانتی متر | طول 1000 متر | کشش 700 درصد | مقاوم در برابر سوراخ شدن (Puncture resistance) | دارای عالی Dart Impact Strength  | مورداستفاده در دستگاههای استرچ پیچ با سرعت بالا
3- فیلم استرچ مقاوم در برابر اشعه uv
4- فیلم با ضخامت 10 و 12 میکرون با عرضهای 10، 15 و 20 سانتیمتر ویژه بسته بندی لوله، شیلنگ و ….
5- فیلم با خواص ویژه جهت بسته بندی تولیدات کشاورزی.

كاربرد هاي فيلم استرچ

بياييد فرض كنيم كه شما مدير بخش بسته بندي اجسام توليد شده در يك كارخانه هستيد، الان باهم مي خواهيم بررسي كنيم كه نايلون استرچ چه فوايدي مي تواند داشته باشد:

مثلا فرض كنيد مي خواهيد چند جسم را كنار هم قرار دهيد تا بتوانيد همه آن هارا هم زمان منتقل كنيد. اولين فكري كه به ذهن مي آيد استفاده از كارتن استفاده كنيد. بنظر شما كارتن چه محدوديت هايي دارد؟ اول از همه اينكه كارتن ها به صورت آماده در كارخانه شما وجود ندارند! يعني بايد اضلاع آن را در كارخانه به هم وصل كنيد يا كه براي تعداد كمي كارتن، حجم زيادي از تريلي باربري را اشغال كنيد.

دوم اين كه معمولا كارتن ها به شكل مكعب هستند و اين يعني محدوديت. اگر اجسام كاملا به شكل مكعب كنار هم قرار نگيرند، احتمال تكان خوردن آن ها در زمان حمل و نقل بسيار زياد است و بنابراين احتمالا آسيب خواهند ديد. علاوه بر آن، پس از ارسال اجسام، كارتن ها حجم زيادي را اشغال خواهند كرد و كار را دو چندان مي كند. حتي ممكن است كه كارتن پاره يا باز شود و اجسام از آن خارج شوند.

حال اگر از فيلم استرچ استفاده كنيد، به دليل خاصيت چسبندگي، اين اجسام در جاي خود محكم مي شوند و از جاي خود خارج نمي شوند پس در زمان حمل و نقل آسيب نمي بينند. همين كار، اساس بسته بندي در كارخانه ها است.در كارخانه ها، اجسام بر روي پالت قرار ميگيرند و معمولا توسط دستگاه هايي(البته بدون دستگاه هم مي شود اين كار را انجام داد.) نايلون استرچ چند دور آن ها پيچيده مي شود.

با اين كار هم اجسام به هم مي چسبند و جابجايي آن ها راحت تر مي شود. بنظر شما نايلون استرچ چه فوايد ديگري دارد؟ ديگر شما نيازي به سر هم كردن نايلون نداريد! فيلم نايلون به صورت آماده وجود دارد و فقط بايد اجسام را بسته بندي كنيم. از طرفي پس از مصرف حجم بسيار كمي اشغال مي كنند و مي توانيد به راحتي آن هارا به مركز بازيافت بدهيد. وقتي كه اجسام را توسط نايلون مي پوشانيد، مطمعن هستيد كه گرد و خاك و حتي رطوبت تاثيري روي جسم نمي گذارد چون يك لايه محافظ روي آن قرار دارد.

حتي بعضي از نايلون هاي استرچ مانع اثرگذاري نور خورشيد بر اجسام مي شود(UV stretch wrap) كه معمولا در صنايع غذايي از آن استفاده مي شود و باعث افزايش عمر مواد خوراكي مي شود. اين همه درباره كارتن بد گفتيم ولي هميشه فيلم استرچ از كارتن بهتر نيست. مثلا اگه چيز هايي كه بسته بندي مي كنيد به تكان خوردن حساس نباشند بهتره از كارتن استفاده كنيد به عنوان مثال بسته هاي چيپس و پفك توسط كارتن بسته بندي مي شوند نه نايلون استرچ!

مواردی که در خرید فیلم استرچ باید به آنها دقت کنید:

بسته به نوع استفاده، صدها نوع مختلف فیلم استرچ در بازار موجود است. با این حال، فاکتورهای دیگری جدا از کاربرد، ارزش سلفون را تعیین می‌کنند که باید به آنها دقت کنید. این شامل:

طرح و رنگ

به طور معمول، فیلم استرچ شفاف است. نمای خوبی از کالا را ارائه می دهد و حمل و نقل را آسان می کند. اگر اولویت خاصی ندارید، سلفون رنگی یا چاپ شده را انتخاب کنید. این سلفون ها نیمه شفاف هستند و باعث می شوند تا حدی کالای شما قابل مشاهده باشد.

رول و ورق

فیلم استرچ در دو فرمت متفاوت عرضه می شود. رول ها و ورق های جداگانه می توانند وجود داشته باشند. هر دوی اینها مزایا و معایبی دارند که باید مورد بررسی قرار گیرند.

رول سلفون ارزش بیشتری نسبت به قیمت خودش دارد. ورق های سلفون از قبل اندازه گیری شده هستند و برش خورده اند. این ورق ها ممکن است برای شما هزینه بیشتری داشته باشند، و همچنین راحتی زیادی را ارائه می دهند.

طول

می دانیم که رول های سلفون بیشترین طول را در اختیار ما قرار می دهند، اما معمولاً شما فقط به سلفون در حد دو برابر کالای خود  نیاز دارید. بنابراین، اگر به طور مکرر از ورق های سلفون استفاده نمی کنید، دلیلی برای خرید عمده لوازم وجود ندارد.

اگر می خواهید یک بار از متریال استفاده کنید، طول مورد نیاز را اندازه بگیرید و بر اساس آن انتخاب کنید. 

ضخامت

برخلاف سایر موارد، ضخامت فیلم استرچ را برحسب میکرون اندازه گیری می کنیم. هزار میکرون برابر است با یک میلی متر (1000 میکرون=1 میلی متر). بنابراین، اگر می خواهید پوشش ضخیم تری داشته باشید، باید به دنبال میکرون های بالاتر باشید.

اما چرا باید یک فیلم استرچ ضخیم بخریم؟ این موضوع تا حد زیادی به کالای شما وابسته است. اگر کالای خاص و حساسی دارید، برای محافظت بهتر آن را در سلفون ضخیم تری بپیچید.

توصیه می کنیم که مقاله ی شرکت معتبر تولید فیلم استرچ را مورد مطالعه قرار دهید.

تصاویر بیشتر از فیلم استرچ پوشش پلاستیک صائن

انواع دستگاه استرچ

استرچ افقی

وجود یک مدل از استرچ کننده ها در صنایع تولیدی کوچک و بزرگ اجتناب ناپذیر است . به همین منظور برای بسته بندی و مراقبت صحیح تر و همچنین زیبایی بصری، قطعات و تولیدات طویل را به کمک پیچ افقی نایلون پیچی می کنند.

از بسته بندی پروفیل های آلومینیوم و پی وی سی گرفته تا طاقه پارچه و فرش را می توان به کمک  این نوع ماشین سلفون پیچی نمود .

استرچ
استرچ

استرچ جک پالت

کارگاه ها ، صنایع کوچک و انبارهایی که فاقد دستگاه لیفتراک برای جابجایی و قرار دادن پالت ها به روی دستگاه استرچ هستند از استرچ جک پالت استفاده می کنند.

بدین منظور، این دستگاه مجهز به یک جک برای بلند و سوار کردن محصول به روی صفحه گردان و انجام عملیات پیچی شده است. دستگاه مجهز به سنسور تنظیم ارتفاع است .

استرچ دروازه ای

برخی از وسایل و تجهیزات به دلیل حجم زیاد و فوق سنگین بودن امکان قرار گرفتن به روی دستگاه های استرچ معمولی را ندارند، به همین علت با وجود پیکر بندی دروازه ای شکل از از این نوع ماشین استفاده می شود .

ماشین فوق محدودیت وزن برای پالت ندارد و توانایی بسته بندی ۷۰ پالت در ساعت را داراست.

استرچ
استرچ

استرچ رولی

همانطور که از نام دستگاه قابل تشخیص است از دستگاه رولی به منظور بسته بندی محصولات توپی یا رولی مانند : رول های فرش ، مقواهای لوله ای شکل، توپ های پارچه ای ، انواع لوله ها ، الوار و … استفاده می گردد.

به همین منظور دو عدد غلطک بر روی بستر دستگاه تعبیه شده که محصولات با قرار گرفتن روی آن ها سلفون پیچی می شوند. این غلطک ها قابلیت کنترل سرعت را دارند.

مقالات مرتبط با فیلم استرچ

برچسب: استرچ, استرچ پالت بند, فیلم استرچ, نایلون استرچ

سایر محصولات

نایلون آبیاری

نایلون آبیاری

نایلون گلخانه

نایلون گلخانه ای

کیسه نایلون

استرچ غذایی

شیرینگ

شیرینگ

فهرست