گلخانه

چگونه گلخانه مقاوم در برابر برف و باد داشته باشیم؟

در دنیای گل و گیاه، یکی از مهم‌ترین سازه‌هایی که کمک می‌کند تا در زمستان، این انواع گل و گیاه همیشه تازه بمانند، گلخانه مقاوم است. گلخانه محیطی است که در آن، انواع مختلفی از گل و گیاه رشد می‌کنند و به بهره برداری می‌رسند. اگر گلخانه مقاوم داشته باشید یا علاقه داشته باشید که در همچین محیطی مشغول به فعالیت باشید، لازم است نکاتی را بدانید.

نگهداری از گلخانه، اصول خاص خود را دارد. در فصول مختلف سال، این اصول تغییر می‌کنند و لازم است که برای نگهداری از گل‌ها به این اصول آگاهی داشته باشید. یکی از مهم‌ترین تغییرات فصلی، سرمای زمستان است. سرمایه زسماتن می‌تواند در صورتی که کنترل نشود، گلخانه مقاومشما را با مشکلات جدی روبه‌رو کند.

باد و بوران‌های سرد زمستانی و گاها وجود باران و برف‌های زمستانی شدید، ممکن است بتواند گلخانه را دچار مشکلاتی کند. به همین دلیل لازم است تا هرسال پیش از رسیدن فصل سرما و ایجاد باران و برف، مقاومت‌هایی را نسبت به این موضوعات ایجاد کرد. اگر می‌خواهید گلخانه مقاوم داشته باشید که در زمستان نیز از آن بهره ببرید، در ادامه همراه ما باشید. در این مقاله قصد داریم تا روش‌هایی را برای ایجاد مقاومت در گلخانه برای فصل سرما و در برابر برف و باران بیان کنیم.

انتخاب نایلون گلخانه ای مناسب برای مقاومت در برابر برف و باران

یکی از ابتدائی‌ترین نکاتی که لازم است در ایجاد گلخانه مقاوم، به آن دقت لازم را داشته باشید، استفاده از پوشش مناسب برای شما است. پوشش مناسب برای ساخت گلخانه، می‌تواند اولین عاملی باشد که در برابر باران و برف، مقاوم می‌کند. به همین دلیل لازم است تا پوشش مناسبی را برای گلخانه خود انتخاب کنید.

پوشش‌های شیشه‌ای، نوعی از پوشش گلخانه‌ای هستند که دربرابر شرایط نامساعد آب و هوایی بسیار مناسب عمل می‌کنند و مقاومت خوبی را دارند. نوعی دیگری از پوشش، پوشش‌های پلی کربنات هستند که در برابر ضربه بسیار مقاومت هستند. این پوشش‌ها می‌توانند در برابر تگرگ و باد و بوران، مقاومت خوبی را از خود نشان دهند. ورق‌های آکریلیک گلخانه‌ای از دیگر پوشش‌های موجود برای گلخانه مقاوم ‌است که به عنوان محبوب‌ترین پوشش شناخته می‌شوند. این پوشش‌ها هم دربرابر تغییرات دمایی و شرایط محیطی و هم دربرابر ضربه مقاومت خوبی را دارند و از مقاومت کششی بالایی برخوردار هستند.

گلخانه

انتخاب موقعیت مکانی مناسب برای گلخانه

نکته مهم دیگری که لازم است برای ساخت گلخانه مقاوم به آن دقت کرد، موقعیت مکانی گلخانه است. محلی که ساختمان در آن قرار دارد، می‌تواند موجب آن شود که ساختمان دربرابر برف و باران مقاومت بیشتر یا کمتری را داشته باشد. ضمنا میزان بارندگی برف و باران نیز در مناطق مختلف یک شهر متفاوت است. به همین دلیل لازم است تا پیش از آن که اقدام به ساخت گلخانه کنید، موقعیت مکانی مناسبی را برای گلخانه خود انتخاب کنید. موقعیت مکانی که کمترین احتمال میزان بارش برف و باران را داشته باشد. ضمنا داشتن اطلاعات مناسب راجه به شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی گلخانه نیز خالی از لطف نیست و می‌تواند به ایجاد مقاومت بیشتر کمک بسیاری کند.

تاثیر نوع گلخانه ساخته شده بر مقاومت آن

اگر به دنبال ساخت گلخانه باشید، بسیار مهم است که پس از مشخص کردن موقعیت مکانی خود، شکل مناسبی را برای ساختمان خود انتخاب کنید. تک واحدی یا چند واحدی بودن گلخانه مقاوم یا میزان دمای مورد نیاز برای گلخانه، می‌تواند در مقاومت گلخانه در برابر برف و باران اثرگذار باشد. مشخص کردن نوع گلخانه مورد نظر می‌تواند به شما کمک کند تا در ادامه بهتر بتوانید از دیگر مواردی که می‌تواند مقاومت را در برابر برف و باران بالا ببرد، استفاده کنید.

شکل و ساختمان گلخانه و اثر آن در مقاومت نسبت به برف و باران

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند در مقاومتی که گلخانه از خود در برابر برف و باران نشان می‌دهد، اثر داشته باشد، شکل ساختمان است. مصالحی که در ساختمان استفاده می‌شوند و نوع ساخت و ساز گلخانه، می‌تواند مقاومت در برابر برف و باران را تعیین کند. به همین دلیل لازم است تا با توجه به موقعیت مکانی و جغرافیایی گلخانه و شرایط آب و هوایی موجود بر آن، گلخانه مقاوم در شکل مناسبی ساخته شود. استفاده از قف‌های شیبدار یا گرد برای برخی از گلخانه‌ها و مناطق خاصی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

توصیه می کنم مقاله ی گرمایش و سرمایش مورد نیاز گلخانه را مطالعه بفرمایید.

گلخانه

استفاده از برف روی گلخانه

استفاده از برف روی در سقف گلخانه می‌تواند به سالم ماندن محصولات در برابر برف‌ کمک بسیاری کند. در این مورد یک لوله گرم کننده زیر هر ناودان وجود دارد که در صورت ماندن برف بر روی سقف گلخانه، با گرم شدن خود برف را ذوب می‌کند. البته استفاده از این فناوری با توجه به نوع گلخانه شما می‌تواند متفاوت باشد. به همین دلیل لازم است پیش از استفاده از آن، شرایط گلخانه خود را بسنجید و با توجه به شرایط خود، از برف روی مناسبی برای سقف گلخانه خود استفاده کنید.

خلاصه نکات پایانی

همان‌طور که تا به اینجای مقاله مطالعه کردید، ساخت گلخانه نیازمند داشتن اطلاعات کافی و جامعی است. اطلاعاتی که بتوانیم با استفاده از آن، گلخانه را متناسب با شرایط جغرافیایی موجود بسازیم. در صورتی که به دنبال ساخت گلخانه هستید، لازم است تا نکاتی را راجع به مقاومت گلخانه‌ها در فصل سرما بدانید. در صورتی که گلخانه با مفاومت خوبی روبه‌رو نباشد، ممکن است در فصل سرما و با ایجاد برف و باران دچار مشکلاتی شود. مشکلاتی که حتی ممکن است گلخانه را با خرابی و از بین رفتن روبه‌رو نماید. به همین دلیل لازم است تا در هنگام ساخت گلخانه، به مقاومت آن و میزان دوام آوردنش توجه لازم را داشته باشیم.

در این مقاله تلاش بر این بود تا شما با برخی از راهکارها برای ایجاد مقاومت بیشتر گلخانه در برابر برف و باران آگاه شوید. روش‌هایی که در صورتی که به درستی استفاده شوند، می‌توانند به شما کمک کنند تا شرایط بهتری را برای گلخانه خود فراهم آورید. امید است با خواندن این مقاله توانسته باشید از این روش‌ها آگاهی لازم را کسب کنید و بتوانید گلخانه مقاومی را برای خود طراحی نمایید.

مطالعه ی مقاله ی افزودنی IR توصیه می شود.

شما می توانید با استفاده از خدمات پوشش پلاستیک صائن، گلخانه ی خود را به مکانی امن تبدیل کنید و یا اگر به خدمات دیگری نیاز دارید مانند فیلم استرچ با کارشناسان پوشش پلاستیک در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

سیزده − ده =

فهرست