چگونگی محاسبه میزان انرژی گرمایش و سرمایش مورد نیاز گلخانه

انرژی, سرمایش, گرمایش, گلخانه, محاسبه سرمایش و گرمایش, نایلون گلخانه ای

چگونگی محاسبه میزان انرژی گرمایش و سرمایش مورد نیاز گلخانه

آیا در رابطه با محاسبه میزان انرژی گرمایش و سرمایش مورد نیاز گلخانه، اطلاعات کافی دارید؟

آیا می‌دانید چگونه باید محیطی کنترل شده را جهت رشد مطلوب گیاهان ایجاد کنید؟

در این مقاله دو پرسش بالا را مورد بحث قرار می‌دهیم و پاسخ‌های کامل و جامعی را خدمت شما عزیزان ارائه می‌دهیم.

اگر صاحب یک گلخانه هستید و یا قصد دارید گلخانه‌ای را راه‌اندازی کنید، لازم است موارد زیادی را در نظر داشت باشید. در واقع اگر می‌خواهید در نهایت گیاهان شما به خوبی رشد کنند و محصول خوبی را در دست داشته باشید، لازم است مواردی همچون رطوبت، نور کافی و دما را در گلخانه کنترل کنید و بر اساس نیاز گیاهان آن‌ها را کم و زیاد کنید. به عنوان مثال در گلخانه جهت رشد مطلوب گیاهان، در بسیاری از موارد از نایلون گلخانه ای استفاده می‌شود.

ما در این مقاله در رابطه با محاسبه میزان انرژی گرمایش و سرمایش مورد نیاز گلخانه صحبت می‌کنیم. اگر بخواهیم به صورتی ساده این موضوع را بیان کنیم، باید بگوییم که در روزهای گرم سال، لازم است سیستم گلخانه دارای چند خنک‌کننده باشد و در روزهای گرم سال نیز، باید از وسایل گرمایشی جهت تنظیم دمای مطلوب گلخانه استفاده کرد. مسئله‌ی مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، نوع گیاهان است. در واقع دمای گلخانه باید بسته به گیاهانی که در آن جا رشد می‌کنند، تنظیم شود.

در ادامه‌ی مقاله این مسئله را به صورت مفصل‌تر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بخش اول از محاسبه میزان انرژی گرمایش و سرمایش مورد نیاز گلخانه

اگر یک فن قدرتمند را تهیه کنید، می‌توانید سیستم سرمایش گلخانه را به خوبی تنظیم کنید. در واقع این راه یکی از مؤثرترین روش‌ها است. در واقع یک فن قدرتمند، می‌تواند به صورت دائمی هوای تازه و مطبوع را به داخل محیط گلخانه بکشاند. هوای خنک‌تر در محیط بیرون از گلخانه، همراه با یک اثر تبخیری طبیعی، کمک می‌کند که محیط گلخانه خنک شود. در یک نتیجه‌گیری کلی باید بگوییم که هوای گلخانه با وجود یک سیستم تهویه‌ای قدرتمند تا ده درجه خنک‌تر می‌شود.

اکنون لازم است سیستمی در اختیار داشته باشید تا بتواند میزان خنک‌کنندگی را اندازه‌گیری کند. در واقع باید اطمینان داشته باشید که فن موجود، قدرت کافی جهت خنک کردن گلخانه را دارد. به طور کلی باید بدانید که هوای گلخانه‌ها باید به صورت ایده‌آل هر یک تا دو دقیقه یک بار عوض شود.

دقت داشته باشید که فن‌ها با CFM درجه‌بندی می‌شوند. در بخش بعدی مقاله در مورد چگونگی تعیین CFM توضیح می‌دهیم.

چگونگی محاسبه CFM

در بخش قبلی از مقاله‌ی محاسبه میزان انرژی گرمایش و سرمایش مورد نیاز گلخانه، در رابطه با تنظیم سیستم سرمایشی در گلخانه صحبت کردیم و دانستید که با استفاده از فوت مکعب در دقیقه یا CFM، فن‌ها درجه‌بندی می‌شوند. در این بخش از مقاله در رابطه با چگونگی محاسبه‌ی CFM صحبت می‌کنیم.

محاسبه CFM : طول گلخانه × عرض گلخانه × ارتفاع دیواره گلخانه

البته لازم است این نکته را در نظر بگیرید که در این فرمول، شیب سقف و موارد دیگر در نظر گرفته نشده است و از این رو نمی‌توان نتیجه‌ی این محاسبه را دقیق دانست. اما عدد بدست آمده از این فرمول، به حدی دقیق است که برای یک گلخانه، میزان دقیق یک فن را محاسبه کند.

بنابراین فردی که به عنوان یک پرورش‌دهنده‌ی گیاهان فعالیت می‌کند، لازم است در ابتدا میزان CFM را با توجه به ابعاد گلخانه محاسبه کرده و پس از آن با در نظر گرفتن معیارها، فن مناسبی را تهیه کند.

بخش دوم از محاسبه میزان انرژی گرمایش و سرمایش مورد نیاز گلخانه

در این بخش از مقاله‌ی محاسبه میزان انرژی گرمایش و سرمایش مورد نیاز گلخانه، در رابطه با سیستم گرمایش گلخانه صحبت می‌کنیم و مثل بخش‌های قبلی مقاله به طور کلی چگونگی محاسبه میزان انرژی گرمایشی را خدمت شما عزیزان توضیح می‌دهیم.

همان طور که در بخش ابتدایی مقاله هم توضیح دادیم، در برخی از روزهای سال، نیاز است که محیط گلخانه با برق و یا گاز گرم شود. پیش از آن که جهت تهیه سیستگ گرمایشی اقدام کنید، لازم است بدانید که برای گرم کردن گلخانه، به چه تعدادی BTU نیاز دارید.

در واقع شما با محاسبه‌ی واحد انرژی مورد نیاز جهت گرم کردن گلخانه، محیطی را به وجود می‌آورید که در آن گیاهان یک سیستم گرمایشی خوب را در اختیار داشته باشند و در شرایطی مطلوب و مناسب، رشد کنند.

در بخش بعدی مقاله در مورد چگونگی محاسبه‌ی BTU صحبت می‌کنیم.

چگونگی محاسبه BTU

همان طور که در بخش‌های قبلی مقاله هم اشاره کردیم، برای آن که بتوانید گیاهانی مناسب را در یک گلخانه پرورش دهید، لازم است در رابطه با محاسبه میزان انرژی گرمایش و سرمایش مورد نیاز گلخانه اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید.

در بخش‌های قبلی در مورد سیستم سرمایشی و محاسبه‌ی CFM صحبت کردیم. در این بخش از مقاله قصد داریم با بیان فرمولی مناسب، به شما عزیزان کمک کنیم تا سیستم گرمایشی مناسبی را تهیه کنید.

توصیه می کنم مقاله ی گلخانه مقاوم را حتما مطالعه بفرمایید.

انرژی, سرمایش, گرمایش, گلخانه, محاسبه سرمایش و گرمایش, نایلون گلخانه ای

دقت داشته باشید که سقف گلخانه به دلیل داشتن شیب، دارای مساحت بیش‌تری نسبت به کف گلخانه است. پس از آن که اندازه‌ی کل مربع از مساحت گلخانه که سستم گرمایشی بر روی آن تأثیرگذار است، محاسبه شد، لازم است فرد تولید کننده بیش‌ترین مقدار حرارتی که لازم است در گلخانه تولید شود و حداقل دمایی که در بیرون از فضای گلخانه وجود دارد را تعیین نماید.

نکته‌ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید واقع بین بودن در هنگام تعیین دمای گلخانه است. در واقع زمانی که در حال محاسبه‌ی دما هستید، براساس درجه حرارت متوسط، محاسبه میزان انرژی گرمایش و سرمایش مورد نیاز گلخانه را انجام دهید.

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با محاسبه میزان انرژی گرمایش و سرمایش مورد نیاز گلخانه صحبت کردیم. در ابتدا توضیح دادیم که تنظیم سرمایش و گرمایش در گلخانه تا چه اندازه‌ای تأثیرگذار است و می‌تواند در رشد مطلوب گیاهان مؤثر باشد. پس از آن به سراغ بیان مطالبی رفتیم که با به کارگیری آن‌ها، می‌تواند مقدار مناسب دما در هر گلخانه را بسته به شرایط موجود تعیین کنید. در رابطه با CFM و BTU توضیح دادیم و چگونگی محاسبه‌ی آن‌ها را خدمت شما عزیزان توضیح دادیم.

شما همچنین می توانید از دیگر خدمات شرکت پوشش پلاستیک صائن مانند فیلم استرچ بهره کامل را ببرید.

error code: 522
فهرست