7 نوع نایلون مختلف

در این مقاله در رابطه با 7 نوع نایلون مختلف که اکثر وسایل مورد نیاز شما از آنها ساخته شده اند را مورد بررسی قرار می دهیم.

تا انتهای این مقاله با همراه باشید تا اطلاعات بسیار زیادی را در این زمینه کسب کنید.

7 نوع نایلون

7 نوع نایلون

 

دنیا پر از پلاستیک های مختلف است. چه متوجه شوید یا نه، عملاً هر چیزی که روزانه می بینید و استفاده می کنید کاملاً یا تا حدی، مواد پلاستیکی دارد. تلویزیون، کامپیوتر، ماشین، خانه، یخچال و بسیاری دیگر از محصولات ضروری شما از مواد پلاستیکی استفاده می کنند تا زندگی شما را آسان تر و ساده تر کنند.

 با این حال، همه پلاستیک‌ها یکسان ساخته نمی‌شوند. تولیدکنندگان از مواد و ترکیبات مختلف پلاستیکی استفاده می کنند که هر کدام دارای خواص منحصر به فردی هستند.

در زیر 7 نوع نایلون مختلف که از محبوب ترین و پرکاربردترین پلاستیک ها هستند، آورده شده است:

 • اکریلیک یا پلی متیل متاکریلات (PMMA)
 • پلی کربنات (PC)
 • پلی اتیلن (PE)
 • پلی پروپیلن (PP)
 • پلی اتیلن ترفتالات (PETE یا PET)
 • دپلی وینیل کلراید (PVC)
 • اکریلونیتریل-بوتادین-استایرن (ABS)

بیایید هر یک از این 7 نوع نایلون متمایز را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

 1. اکریلیک یا پلی متیل متاکریلات (PMMA)

اکریلیک به عنوان یکی از 7 وع نایلون متمایز که به دلیل استفاده در دستگاه ها و محصولات نوری شناخته شده است، یک ترموپلاستیک شفاف است که به عنوان جایگزینی سبک وزن و مقاوم در برابر شکستگی برای شیشه استفاده می شود.

 اکریلیک معمولاً به شکل ورق استفاده می شود و محصولاتی مانند آینه های اکریلیک و پلکسی گلاس اکریلیک را بوجود می آورد.

 پلاستیک شفاف را می توان رنگی و فلورسنت، مقاوم در برابر سایش، مقاوم در برابر گلوله، مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش، بدون تابش، ضد الکتریسیته ساکن و بسیاری موارد دیگر ساخت.

 اکریلیک علاوه بر اینکه از شیشه و ورق پلی کربنات است، هفده برابر بیشتر از شیشه در برابر ضربه مقاوم است، پردازش آن آسان تر است و کاربردهای بی پایانی دارد و به همین دلیل است که یکی از 7 نوع نایلون به شمار می آید.

 1. پلی کربنات (PC)

پلی کربنات به عنوان یکی از 7 نوع نایلون، سخت، پایدار و شفاف است.

 پلی کربنات یک پلاستیک مهندسی عالی است که به شفافیت شیشه و دویست و پنجاه برابر قوی‌تر است. ورق های پلی کربنات شفاف 30 برابر قوی تر از اکریلیک هستند که به راحتی مورد استفاده قرار می گیرند، قالب می گیرند و به صورت حرارتی یا سرد شکل می گیرند.

اگرچه پلاستیک پلی کربنات بسیار قوی و مقاوم در برابر ضربه است، اما انعطاف پذیری طراحی ذاتی دارد. بر خلاف شیشه یا اکریلیک، ورق های پلاستیکی پلی کربنات را می توان از پیش فرم دهی و ساخت و در محل برش داد یا به شکل سرد درآورد.

پلاستیک پلی کربنات در طیف گسترده ای از محصولات از جمله گلخانه، دی وی دی، عینک آفتابی و غیره وجود دارد.

7 نوع نایلون

7 نوع نایلون

 

 1. پلی اتیلن (PE)

رایج ترین پلاستیک روی زمین به عنوان یکی از 7 نوع نایلون، پلی اتیلن است که می تواند در چگالی های مختلف تولید شود.

هر چگالی متفاوت در پلی اتیلن، به پلاستیک نهایی خواص فیزیکی منحصر به فردی می دهد. در نتیجه پلی اتیلن در طیف گسترده ای از محصولات قرار دارد.

اگر که دوست دارید در رابطه با نایلون کشاورزی بدونید، حتما روی لینک بزنید و نایلون کشاورزی مورد نیاز خودتان را انتخاب کنید.

در اینجا چهار چگالی رایج پلی اتیلن آورده شده است:

پلی اتیلن کم چگالی (LDPE)

این چگالی پلی اتیلن انعطاف پذیر است و برای ساخت محصولاتی مانند کیسه های خرید، کیسه های پلاستیکی، ظروف شفاف مواد غذایی، بسته بندی های یکبار مصرف و غیره استفاده می شود.

پلی اتیلن با چگالی متوسط (MDPE)

با داشتن زنجیره های پلیمری بیشتر و در نتیجه چگالی بیشتر، MDPE معمولاً در لوله های گاز، فیلم شرینک، کیسه های حامل، بسته های پیچی و موارد دیگر وجود دارد.

پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)

سفت تر از هر دو نوع LDPE و MDPE، ورق های پلاستیکی HDPE در محصولاتی مانند بطری های پلاستیکی، لوله کشی آب و فاضلاب، اسنوبرد، قایق و صندلی های تاشو وجود دارند.

 

پلی اتیلن با وزن مولکولی فوق العاده بالا (UHMWPE)

UHMWPE خیلی متراکم تر از HDPE نیست. در مقایسه با HDPE، این پلاستیک پلی اتیلن که از 7 نوع نایلون بود، به دلیل طول زیاد زنجیره های پلیمری آن، در برابر سایش بسیار مقاوم تر است. UHMWPE با داشتن چگالی بالا و خواص اصطکاک کم، در زره های بدنه نظامی، مهر و موم های هیدرولیک و یاتاقان ها، بیومتریال برای ایمپلنت های لگن، زانو و ستون فقرات و پیست های اسکیت روی یخ مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

7 نوع نایلون

7 نوع نایلون

 

 1. پلی پروپیلن (PP)

این ماده پلاستیکی یک پلیمر ترموپلاستیک و دومین پلاستیک مصنوعی تولید شده در جهان و همچنین یکی از 7 نوع نایلون متفاوت است.

توصیه می کنم مقاله ی فروش نایلون کشاورزی را مطالعه بفرمایید.

استفاده گسترده و محبوبیت آن بدون شک است زیرا پلی پروپیلن یکی از انعطاف پذیرترین ترموپلاستیک های روی کره زمین است. اگرچه PP قوی تر از PE است، اما همچنان انعطاف پذیری خود را حفظ می کند.

تحت فشار مکرر ترک نمی خورد. ورق های پلی پروپیلن بادوام، انعطاف پذیر، مقاوم در برابر حرارت، مقاوم در برابر اسید و ارزان قیمت برای ساخت تجهیزات آزمایشگاهی، قطعات خودرو، تجهیزات پزشکی و ظروف غذا استفاده می شوند. 

 1. پلی اتیلن ترفتالات (PETE یا PET)

رایج ترین رزین ترموپلاستیک از خانواده پلی استر، PET چهارمین پلاستیک مصنوعی تولید شده است که یکی از 7 نوع نایلون به شمار می آید. پلی اتیلن ترفتالات مقاومت شیمیایی عالی در برابر مواد آلی و آب دارد و به راحتی قابل بازیافت است.

این پلاستیک عملاً نشکن است و نسبت استحکام به وزن بسیار بالایی دارد. این ماده پلاستیکی در الیاف برای لباس، ظروف برای مواد غذایی و مایعات، الیاف شیشه برای رزین های مهندسی، نانولوله های کربنی و بسیاری از محصولات دیگر است که ما به صورت روزانه از آنها استفاده می کنیم.

توصیه می کنم حتما مقاله ی انواع نایلون کشاورزی را مطالعه بفرمایید.

 1. پلی وینیل کلراید (PVC)

سومین پلیمر پلاستیک مصنوعی تولید شده، PVC است که می تواند دارای خواص سفت یا انعطاف پذیر باشد و یکی دیگر از 7 نوع نایلون است.

این پلاستیک به دلیل توانایی خود در ترکیب با مواد دیگر شناخته شده است. به عنوان مثال، ورق های PVC منبسط شده یک ماده پلی وینیل کلرید فوم هستند که محصولات ایده آلی مانند کیوسک ها، نمایشگاه های فروشگاهی و نمایشگاه ها هستند.

شکل صلب پی وی سی معمولا در مصالح ساختمانی، درها، پنجره ها، بطری ها، بسته بندی های غیرغذایی و موارد دیگر هستند. با افزودن نرم‌کننده‌هایی مانند فتالات‌ها، شکل نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر PVC در محصولات لوله‌کشی، عایق کابل‌های برق، لباس، لوله‌های پزشکی و سایر محصولات مشابه هستند.

 1. آکریلونیتریل-بوتادین-استایرن (ABS)

ABS که با پلیمریزاسیون استایرن و اکریلونیتریل در حضور پلی بوتادین ایجاد می شود، قوی، انعطاف پذیر، براق، بسیار قابل پردازش و مقاوم در برابر ضربه است و یکی از 7 نوع نایلون به شمار می آید. می توان آن را در طیف وسیعی از ضخامت ها از 200 میکرون تا 5 میلی متر با حداکثر عرض 1600 میلی متر تولید کرد. 

ورق های پلاستیکی ABS با هزینه ساخت نسبتاً پایین، معمولاً در صنایع خودروسازی و تبرید استفاده می شود، اما در محصولاتی مانند جعبه، گیج، روسری محافظ، چمدان و اسباب بازی های کودکان نیز استفاده می شود.

ما در شرکت پوشش پلاستیک صائن، سالهاست که در زمینه ی طراحی و تولید انواع مختلف نایلون های کشاورزی فعالیت داریم. امیدواریم که میزبان خوبی برای شما باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

5 × 4 =

فهرست