صنایع گوناگونی از بسته بندی به علت مزیت هایی که دارد استفاده می کنند، یکی از صنایع مواد غذایی می باشد که با بسته بندی شدن مناسب جلوی بسیاری از عوامل را که ممکن است برایش مشکلاتی از نظر سلامتی ایجاد نماید را می گیرد.

در بسته بندی مواد غذایی بسیار اهمیت دارد که نکات مهمی دقیقا رعایت شود تا بسته ها بتواند مواد داخل خود را دور از عواملی که ممکن است برایش مشکل ایجاد نماید نگه دارد و سالم به دست مصرف کننده نهایی برسد.

به خصوص که به بسته بندی مواد غذایی اداراتی مثل بهداشت و استاندارد توجه ویژه دارند و شرکت هایی را که در صنعت مواد غذایی فعالیت دارند زیر نظر میگیرند تا تمامی قواعد و قوانینی که ضرورت دارد را مو به مو اجرا نمایند.

این صنایع چون با سلامت انسان ها رابطه مستقیم دارند بسته بندی مواد غذایی در آنها بسیار اهمیت دارد، به همین خاطر همیشه توسط بازرسان به آنها سرکشی می شود تا شرکت ها هیچ تخلفی انجام ندهند که ایجاد خطر برای مصرف کننده نماید.

بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی

 

برای خرید انواع استرچ صنعتی حتما روی لینک بزنید.

انواع بسته بندی مواد غذایی:

روش های زیادی برای بسته بندی کردن مواد غذایی وجود دارد که بعضی از مهم ترین های آن عبارتند از:

بسته بندی اسپتیک:

نوعی بسته بندی مواد غذایی می باشد که برای غذاهایی که نیاز به استریل شدن شدید دارند مناسب است تا دچار آلودگی محیطی نشوند. اقلامی مثل شیر و نوشیدنی ها که نیاز به نگهداری طولانی مدت دارند با این شیوه تا حدودی به اهداف خود می رسند. این نوع بسته بندی معمولا با ترکیب کاغذ پلی اتیلن و آلومینیوم که که حاوی یک لایه پلی اتیلن داخلی است ساخته می شود.

بسته بندی کاغذی:

این نوع بسته بندی مواد غذایی به علت هزینه کم و قابلیت چاپ عالی و انعطاف پذیری بالایی که دارا می باشد بسیار محبوب است، بزرگ ترین ایرادش حساسیتش به رطوبت می باشد که باید حتی الامکان در مجاورتش قرار نگیرد تا سلامتش حفظ شود.

بسته بندی شیشه ای:

یکی از روش های قدیمی بسته بندی مواد غذایی ای که به صورت مایع هستند محسوب می شود، مزیت بزرگ این روش این است که کیفیت ماده غذایی به خوبی درونش حفظ می شود و سالم به دست مصرف کننده نهایی می رسد.

بسته بندی کیسه ای:

این شیوه از بسته بندی مواد غذایی بسیار کاربرد دارد و مواد را درون کیسه های پلاستیکی قرار داده و دو طرفش را پرس می کنند، اگر به سوپر مارکت بروید چیپس ها و بسیاری دیگر از اقلام خوراکی از این شیوه بهره می برند.

بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی

 

حتما به مقاله ی خط تولید نایلون دسته دار سر بزنید.

بسته بندی جعبه ای:

یکی از شیوه های مرسوم در بسته بندی مواد غذایی بیرون بری مثل پیتزا و غیره است که مورد استفاده قرار می گیرد تا هم گرم بمانند و بدون آلودگی به دست مصرف کننده نهایی برسند تا از آنها با خیال راحت بهره ببرد.

بسته بندی قوطی:

یکی دیگر از روش های مرسوم بسته بندی مواد غذایی برای بعضی از کمپوت ها وکنسروها می باشد، این شیوه مدت زمان سالم ماندن آنها را طولانی تضمین می کند تا به موقع مورد مصرف قرار بگیرند.

بسته بندی کارتنی:

یکی از مرسوم ترین روش های بسته بندی مواد غذایی می باشد که بسته به نوع ماده غذایی از آن برای حفظ و نگهداری طولانی تر مواد غذایی استفاده می کنند و معمولا اگر رطوبت به آنها نرسد کارایی بسیار بالایی دارند.

نکات مهم در بسته بندی مواد غذایی:

نکات زیادی در بسته بندی کردن وجود دارد ولی به بعضی از مهم ترین های آنها اشاره می نماییم تا اطلاعاتی در این زمینه به شما خوانندگان عزیز داده باشیم که عبارتند از:

بهداشت سرلوحه کار باشد:

همان طور که حتما در جریان هستید و میدانید بسته بندی مواد غذایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشند و حتما باید نکات بهداشتی در آنها با بالاترین استاندارد ممکن به اجرا دربیاید تا خدای نکرده موجب بیماری مصرف کنندگان خود نشوند.

با توجه به این که شیوه های زیادی برای بسته بندی وجود دارد ضروری می باشد که شیوه مناسب را برای بسته بندی انتخاب کرد تا بدین نحو هیچ گونه آلودگی به درون آنها راه پیدا نکند و مدت طولانی تر نیز در درون آنها محفوظ بمانند.

شیک بودن بسته بندی اهمیت دارد:

امروزه مشتریان عادت دارند به سراغ بسته بندی مواد غذایی ای بروند که توسط تولید کننده بسیار شیک طراحی شده اند، در حقیقت جلوه ظاهری این بسته ها بر روی نظر مشتری برای خرید تاثیر مستقیم میگذارد.

یک بسته بندی شیک در میان اجناس مشابه از برندهای دیگر به خوبی می درخشد و این توانایی را خواهد داشت تا نظر مشتری را به سمت خود جلب نماید، همچنین بسته بندی شیک این حس را به مشتری می دهد که از سلامت و اعتبار بالایی برخوردار است و می توان به آن اعتماد کرد.

بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی

جلوی عوامل بیماری را باید بگیرد:

از دیگر نکات کلیدی ای که در بسته بندی مواد غذایی حتما باید مورد توجه قرار بگیرد بهداشت آن می باشد، اگر بسته بندی متناسب با جنس و کالا باشد به طور قطع در این زمینه به توفیقاتی دست پیدا خواهد کرد.

عوامل بیماری زا به طور کل در محیط های بیرونی و داخلی به صورت پنهان و آشکار وجود دارند، برای همین اهمیت دارد که تولید کنندگان اقلام خود را به نحو بسیار شایسته ای بسته بندی نمایند تا هیچ گونه مشکلی برای سلامت مصرف کنندگان پیش نیاید.

همچنین شرکت های که بهداشت محصولات خود اهمیت ویژه می دهند در دراز مدت مزد خود را خواهند گرفت و مشتریان بسیار بهتر به آنها اعتماد کرده و محصولاتشان را برای مصرف کردن انتخاب می کنند و از فروشگاه ها خریداری می نمایند.

رطوبت به راحتی به درون آن نفوذ نکند:

در بسته بندی مواد غذایی بسیار اهمیت دارد که رطوبت به داخل آن نتواند راه پیدا کند زیرا بعضی از خوراکی ها نسبت به رطوبت حساس هستند و اگر در مجاورتش قرار بگیرند دچار فساد و خرابی می شوند.

معمولا برای این که از چنین مشکلی به خوبی جلوگیری شود بهتر است که بسته بندی ای متناسب با اقلام خوراکی برای آنها در نظر گرفته شود تا ضریب نفوذ رطوبت به خصوص در جاهایی که درصدش بالا است به درون آنها کاهش بیابد و اقلام سالم به دست مصرف کننده نهایی برسد.

هیچ گونه درزی در بسته بندی مواد غذایی وجود نداشته باشد:

تجربه ثابت کرده است که بهترین بسته بندی برای مواد غذایی باید جوری باشد که هیچ گونه درز یا سوراخی ای در بدنه آن وجود نداشته باشد تا هیچ گونه مشکلی برای مصرف کننده پیش نیاید.

به طور کل بیشتر عوامل بیماری زا از طریق همین درزها یا سوراخی ها خود را به اقلام خوراکی می رسانند و مصرف کنندگان را دچار مشکلات سلامتی می کنند، برای این که چنین مشکلی پیش نیاید ضرورت دارد تا شرکت ها قبل از ارسال اقلام خود به بازار این موارد ساده اما با اهمیت را به خوبی چک نمایند.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید بسته بندی مواد غذایی از این جهت اهمیت دارد که با سلامت جوامع رابطه مستقیم دارد، اگر نکات مهم در این زمینه مورد توجه قرار نگیرد به طور قطع بیماری و مشکلاتی از این دست موجب دردسر افراد زیادی خواهد شد.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت پوشش پلاستیک صائن با سالها تجربه در زمینه تولید انواع و اقسام بسته بندی برای مواد غذایی آمادگی دارد تا آنها را برای شما تولید کنندگان عزیز ارسال کند. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با واحد پشتیبانی ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

چهارده + دو =

فهرست