مواد اولیه تولید فیلم استرچ

مواد اولیه تولید نایلون استرچ

مواد اولیه تولید نایلون استرچ

تمامی صنایع امروزه به بسته بندی نیاز دارند، یکی از وسایلی که برای بسته بندی دور تا دور محصولات مورد استفاده قرار می گیرد، نایلون استرچ است. کیفیت این نایلون باید به گونه ای باشد که حالت کشسانی نایلون، یکنواخت و مناسب باشد. از این رو کیفیت مواد اولیه تولید این نایلون اهمیت می یابد.

نایلون استرچ چیست؟

نایلون استرچ به نوعی از نایلون گفته می شود که چسبنده، شفاف، نازک و کشسان است و به عنوان محافظ اطراف کالا پیچیده می شود. استفاده از این نایلون باعث می شود تعدادی از کالاها به صورت پک در بیاید و حمل و نقل آن آسان شود و نیز باعث جلوگیری از انتقال رطوبت به کالا می‌شود. همچنین با استفاده از نایلون استرچ، کالا در مقابل صدمات و آسیب های احتمالی محافظت می‌شود .

 

از ویژگی های مهم کیفیت استرچ می توان به دو عامل بسیار مهم اشاره کرد

خاصیت چسبندگی: برای بسته بندی راحت هر محصول باید نایلون خاصیت چسبندگی کافی را داشته باشد.

میزان کشسان بودن نایلون استرچ: به صورت میانگین نایلون با کیفیت، نایلونی است که به ازای هر یک متر ده متر خاصیت کشسانی داشته باشد. مواد اولیه تولید نایلون نیز باید به گونه ای باشد که این ویژگی ها را در نایلون استرچ ایجاد کند.

نایلون استرچ

کاربرد نایلون استرچ

معمولا این نایلون را افرادی خریداری می کنند که در تولیدی ها و صنایع، محصولات با سایز بزرگتر را بسته بندی می کنند. ممکن است در بسته بندی محصولات از چندین مرحله بسته بندی برای یک محصول استفاده شود. معمولا عرض نایلون‌ های استرچ زیاد است و خاصیت کشسانی و ضخامت آن ها این امکان را می دهد که بصورت دستی یا با استفاده از دستگاه برای بسته بندی محصولات از آن استفاده کرد.

مواد اولیه تولید نایلون استرچ

از جمله مواد اولیه ی تولید آن، پلی اتیلن است که به عنوان پلیمر پایه استفاده می شود. با ترکیب نفت خام و گاز طبیعی فرآیند سنتز شیمیایی در اتیلن آن اتفاق می افتد. زنجیره بلندی از منومرها در امتداد هم قرار می گیرند و ساختار پلیمر را به وجود می آورند. ساختار پلی اتیلن نیز در اثر کنار هم قرار گرفتن اتم های کربن بوجود می‌آید که بصورت دو گانه بهم متصل شده اند.

پلی اتیلن ها دسته ای از مواد پلیمری هستند که با افزودن برخی مواد می توان خواص پلیمر را افزایش داد و آن را تقویت کرد. این مواد افزودنی برای افزایش قدرت کشسانی و یا شفافیت نایلون استرچ و نیز برای تنظیم شبکه ساختاری نایلون به آن اضافه می کنند.

چرا در تولید نایلون استرچ از پلی اتیلن استفاده می شود؟

تولیدکنندگان این نایلون در کشورهای اروپایی و آمریکایی، اکثرا از ساختارهای پلی آمیدی به عنوان مواد اولیه تولید نایلون استفاده می کنند ولی در ایران معمولا از ساختار پلی اتیلن استفاده می شود. دلیل استفاده از پلی اتیلن بخاطر دو ویژگی مهم آن است: اول اینکه پلی اتیلن از مواد پلیمری ساخته شده و خاصیت گرمانرم دارد و هنگامی که تحت شرایط دمایی بالا قرار می گیرد، نرم و منعطف می شود. به همین علت است که نایلون ها همیشه نرم و منعطف است.

ویژگی مهم دیگر پلی اتیلن مقاومت آن در مقابل ضربه است و این ویژگی ها باعث می شود پلی اتیلن گزینه مناسبی برای تولید نایلون استرچ شود. از دیگر دلایل استفاده از پلی اتیلن به عنوان مواد اولیه این است که به هیچ وجه سمی نیستند و استفاده از آن ها سلامتی انسان را به خطر نمی اندازد.

تفاوت زنجیره پلیمر در پلی اتیلن و نیز تعداد شاخه های متصل به شاخه های اصلی  باعث ایجاد تغییر در چگالی پلی اتیلن می شود و پلی اتیلن ها براساس چگالی آن به گریدهای مختلف برای تولید نایلون تقسیم می شوند: پلی اتیلن سنگین، پلی اتیلن سبک، پلی اتیلن خطی سبک

نایلون استرچ

پلی اتیلن سنگین

پلی اتیلن سنگین دارای چگالی بالایی است و تنها یک شاخه اصلی در ساختار خود دارد. در صورت داشتن شاخه های فرعی، قدرت پیوند بین مولکولی اتم های شاخه اصلی کاهش پیدا می‌کند، چون در پلی اتیلن سنگین این شاخه ها وجود ندارند و این موضوع باعث می شود مقاومت کشش آن بیشتر شود. در تولید پلی اتیلن سنگین یا چگالی بالا باید از کاتالیزور استفاده شود. معمولا از زیگلر_ناتا انتخاب می شود که شرایط واکنش را کاملا تحت کنترل قرار می دهد.

پلی اتیلن سبک

پلی اتیلن‌ دیگری که به عنوان مواد اولیه تولید این نایلون مورد استفاده قرار می گیرد، پلی اتیلن سبک یا چگالی کم است. پلی اتیلن سبک در ساختارش شاخه های فرعی دارد و به خاطر بیشتر بودن این شاخه ها و تعداد پیوند بین مولکولی کربنی، باعث کاهش مقاومت کششی این نوع پلیمر می شود. در نتیجه از نظر فیزیکی پلی اتیلن سبک ضعیف تر از پلی اتیلن سنگین است.

برای تولید پلی‌اتیلن سبک از فرایند پلی مریزاسیون رادیکالی استفاده می شود. انعطاف این نوع پلیمر به دلیل ضعیف بودن پیوندهای اتمی کربن در شاخه اصلی، بالا است. چون این نوع  پلیمرها انعطاف‌پذیری بیشتری دارند به همین علت می ‌توان محصولات مختلفی با آن ‎‌ها تولید کرد. به دلیل ضعیف تر بودن پیوند های کربنی تجزیه شدن میکرو ارگانی ‌آن نیز آسان تر صورت می گیرد.

پلیمر خطی سبک

از دیگر مواد اولیه تولید نایلون استرچ می توان این پلیمر را نام برد که در تولید آن به واسطه کوپلیمریزاسیون مونومر اتیلن با اولفین ­(اولفین های کوتاه ­زنجیر مثل بوتن یا اوکتن یا هگزن) ایجاد می شود که در نتیجه کوپلیمر با شاخه‌ هیدروکربن کوتاه تولید می ‌شود. جنس کیسه فریزرها نیز از این پلیمرها است .خطی بودن ساختار این پلیمر باعث می شود تا نسبت به ضربه سطح مقاومت بالاتری داشته باشد و از نظر کششی استحکام داشته باشد. در اثر تقویت این دو ویژگی، میزان انعطاف‌پذیری آن کاهش پیدا کرده است.

نایلون استرچ

سخن پایانی

صنایع بسته بندی امروزه به عنوان یکی از اجزای مهم صنعت مورد توجه است. نایلون استرچ به همراه فیلم استرچ، یکی از وسایلی است که برای بسته بندی محصولات در صنعت و منزل یا حتی تولیدی ها مورد استفاده قرار می گیرد. نایلون استرچ باید خاصیت کشسانی مناسبی داشته باشد و بتواند مواد را از گرد و خاک حفظ کند. از این رو مواد اولیه تولید نایلون استرچ باید به گونه ای باشند که در نهایت نایلونی با مشخصات ایده آل و محصولی مرغوب تولید شود.

فهرست