هر آنچه که لازم است درباره فواید و انواع نایلون گلخانه بدانید

نایلون گلخانه ای

هر آنچه که لازم است درباره فواید و انواع نایلون گلخانه بدانید

داشتن گلخانه‌ای پربازده، نیازمند وجود مراقبت‌های اولیه و تجهیزات مناسب است. داشتن گیاهانی شاداب، سالم و زیبا آرزوی هر گلخانه‌داری است. اما برای اینکه چنین گلخانه‌ای پر از محصول داشته باشیم، ابتدا باید تجهیزات مناسب آن را فراهم کنیم. در ادامه با پوشش پلاستیک صائن همراه باشید تا درباره دلایل استفاده از نایلون گلخانه‌ای و همچنین انواع نایلون گلخانه‌ای بیشتر بدانیم.

چرا استفاده از نایلون گلخانه ای مفید است؟

ساخت گلخانه یکی از مهمترین کارهایی است که در ابتدا باید انجام شود. اسکلت گلخانه و پوشش سقف آن، دو قسمت عمده‌ای است که باید برای آن بهترین موارد ممکن را انتخاب کرد. سازه‌های گلخانه را می‌توان با مصالح مختلفی پوشاند. یکی از موارد پرکاربرد، استفاده از نایلون برای نوردهی مناسب گیاهان است. در این میان انواع مختلفی از نایلون گلخانه‌ای وجود دارد. اما آن چیزی که در همه آن‌ها مشترک است عبارتند از:

 • نایلون‌های گلخانه ای برای رشد و سلامت گیاهان مفید هستند.
 • انواع مختلف نایلون گلخانه ای بر اساس موارد مورد نیاز انتخاب می‌شود.
 • نوع نایلون مورد استفاده تعیین می‌کند چه موقع به پوشش جایگزین نیاز است.

پس نوع نایلون گلخانه‌ای علاوه بر کیفیت رشد گیاهان، عامل موثری جهت تعیین طول عمر گلخانه است. پس چگونه باید بهترین نوع نایلون گلخانه‌ای را انتخاب کرد؟ کدام نوع نایلون گلخانه‌ای دوام بیشتری دارد؟ هر کدام از نایلون‌های گلخانه‌ای چیست؟ ما در ادامه به شما کمک می‌کنیم پاسخ همه سوالات خود را به دست آورید.

هنگام انتخاب نایلون‌ گلخانه‌ای به چه مواردی توجه کنیم؟

برای انتخاب بهترین نایلون گلخانه ای باید علاوه بر هزینه، به طول عمر آن نیز توجه کنیم. همچنین قبل از انتخاب، باید به موارد زیر توجه کنیم:

 • میزان انتقال نور چقدر است؟ چقدر نور می‌تواند از طریق پلاستیک عبور کرده و به گیاهان برسد؟ نور برای فتوسنتز گیاهان ضروری است. به ضخامت استفاده شده برای زمستان و تابستان هم باید توجه شود.
 • آیا انتشار نور پراکنده است؟ اگر انتشار نور مناسب باشد، احتمال انتقال نور به برگ‌های پایینی افزایش یافته و همچنین رشد قارچ و تکثیر حشرات مضر را کاهش می‌دهد.
 • میزان اتلاف حرارتی چقدر است؟ در هر گلخانه‌ای لازم است گرما و رطوبت مورد نیاز گیاهان حفظ شود. استفاده از پوشش مناسب می‌تواند مانع هدر رفتن این انرژی شود.
 • خواص ضد چکه بودن(ضد میعان) آن چگونه است؟ آیا نایلون می‌تواند میزان قطرات روی گیاهان را کاهش دهد؟
 • مقاومت آن در برابر فشار باد و … چقدر است؟ نایلون هر چه مقاوم‌تر باشد، توانایی آن در برابر انتقال حرارت نیز بهتر است.
 • ضخامت آن چقدر است؟ ضخامت‌ نایلون‌های موجود، 3، 4 و 6 میلی‌متر است.
 • نایلون چند سال دوام می‌آورد؟ میزان مقاومت و جنس نایلون می‌تواند صرفه اقتصادی داشته باشد.
نایلون گلخانه ای

انواع نایلون‌های گلخانه‌ای چه هستند؟

 • شش میلی‌متری: این نوع نایلون گلخانه‌ای بسیار محبوب است. چرا که هم مقاومت بالایی دارد و هم قیمت آن مقرون به صرفه است. این نوع نایلون می‌تواند در برابر باد و ضربات بیرونی، مقاوم باشد. سوراخ کردن آن نیز آسان است. اما نسبت به پلی کربنات در برابر تحمل وزن اشیا، مقاومت کمتری دارد. پس اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که احتمال شکسته شدن شاخه‌ها توسط باد وجود دارد، باید به نوع نایلون گلخانه‌ای مورد استفاده توجه کنید.
 • نایلون‌های گلخانه‌ای بافته شده: ضخامت این نوع نایلون گلخانه‌ای، کمتر از شش میلی‌متر است. این نوع نایلون چندان کشش‌پذیر نبوده و اگر به درستی نصب نشوند، هنگام باد شدید، مشکل ساز می‌شوند و احتمال به وجود آوردن خسارت‌های آن زیاد است. سوراخ کردن این نوع نایلون، دشوار بوده ولی این نوع جنس می‌تواند وزن زیادی را تحمل کند.
 • پلی کربنات: این نوع نایلون بسیار بادوام بوده و سوراخ کردن آن بسیار سخت است و تقریبا می‌توان گفت پاره شدن آن غیر ممکن است چرا که دو جداره است. اما این نوع نایلون می‌تواند خراشیده شود. اگر به خوبی از آن نگهداری شود حدود 10 سال هم می‌تواند دوام داشته باشد. مزیت بزرگ آن این است که گرما و رطوبت را برای گیاهان به خوبی حفظ می‌کند.
 • نایلون پلی وینیل: قیمت این نوع نایلون گران بوده اما مقاومت خوبی دارد. در صورتی که به خوبی از آن مراقبت شود، حدودا پنج سال دوام دارد.
 • کوپلیمر پلاستیک: مقاومت این نوع، از نایلون قبلی کمتر است. قبل از اینکه شروع به شکستن کند، حدود 3 سال دوام دارد. یخ زدن پلاستیک در سرما و ذوب شدن آن بر اثر گرما، شکنندگی آن را زیاد می‌کند. انواع گران‌تر آن مانند شیشه عمل می‌کنند. انتخاب با شما است که برای گلخانه خود از این نوع استفاده کنید یا نکنید.
 • نایلون‌های پلی‌اتیلن: این نوع نایلون در دو نوع مختلف تولید می‌شود. نوع اول کاربرد تجاری دارد که برای کارهای صنعتی بزرگ استفاده می‌شود و نوع دیگر برای مصارف شخصی استفاده می‌گردد. در صورت مراقبت تا دو سال هم در برابر سرما و گرما دوام می‌آورند.
نایلون گلخانه ای

همه انواع نایلون گلخانه‌ای که در بالا ذکر شد، در شرایط استاندارد بررسی شده‌اند. در صورتی که تغییرات شدید آب و هوایی وجود داشته باشد، مثل طوفان، گردباد، تگرگ و یخبندان، مقاومت و مدت زمان عمر مفید آنها هم دچار تغییر می‌شود. پس با توجه به شرایط آب و هوایی، متراژ، کاربرد و همچنین هزینه مورد نظر، می‌توانید بهترین نوع نایلون گلخانه‌ای را استفاده نمایید.

شرکت پوشش پلاستیک صائن

انتخاب نایلون گلخانه‌ای جهت استفاده برای پوشش اسکلت گلخانه، کار آسانی نیست. شما می‌توانید با آگاهی از مزایای این نایلون‌ها، شناختن انواع آن‌ها، همچنین بودجه و نیاز خود، بهترین نوع آن را انتخاب و استفاده کنید تا ضمن داشتن نایلونی مرغوب، گلخانه‌ای سالم و شاداب داشته باشید. در این زمینه گروه پوشش پلاستیک صائن، می‌تواند به شما در انتخاب نوع مناسب کمک کند.

همچنین شما می توانید از طریق ارتباط مستقیم با کارشناسان این شرکت از دیگر خدمات پوشش پلاستیک مانند فیلم استرچ ها بهره مند شوید.

فهرست