خرید فیلم استرچ

خرید نایلون استرچ

احتمالا همه افراد اهمیت بسته بندی، سرعت و کیفیت آن را درک می‌کنند؛ برا بسته بندی مواد غذایی به یک پوشش شفاف، که در عین هزینه مناسب تازگی را حفظ کند نیاز است و برای بسته بندی مواد و ابزار آلات صنعتی نیاز به یک پوشش با مقاومت کششی بالا، منعطف و دارای فاکتورهای مختلف کیفیت نیاز است. در ادامه به یکی از پوشش‌ها جهت بسته بندی تحت عنوان نایلون استرچ می‌پردازیم و برای خرید نایلون استرچ، عوامل و نکاتی را ارائه می‌دهیم.

فیلم استرچ چیست؟

نایلون یکی از مفیدترین و متنوع ترین الیاف مصنوعی در جهان است.، یک نوع پلاستیک که راه خود را در میان محصولات روزمره باز کرده‌است و در ساخت پارچه نیز استفاده می شود. فیلم استرچ یک نوع نایلون شفاف، منعطف، با خاصیت چسبندگی و نیز مقاومت کششی بسته به نوع آن است.

این نایلون بر پایه پلی اتیلن با چگالی خطی کم ساخته شده است که می‌توان از آن برای مصارف متفاوتی بهره برد. لازم به ذکر است هنگام خرید فیلم استرچ بسته به نوع نیاز خریدار انواع مختلفی معرفی می‌شود. در زبان عامیانه ممکن است به جای فیلم استرچ، نایلون استرچ به گوشتان بخورد، هر دو یکسانند.

 

انواع فیلم استرچ

فیلم استرچ به دو دسته ماشینی و دستی تقسیم می‌شود.

 1. فیلم استرچ دستی: این فیلم‌ها، توسط اپراتور و نیروی‌کار انسانی دور ماده و محصول مورد نظر پیچیده‌می‌شوند، به نسبت نوع ماشینی ظریف‌تر و دارای استحکام کمتری هستند. خرید فیلم استرچ دستی توسط شرکت‌ها به منظور بسته بندی مواد غذایی و محصولات کم حجم انجام می‌شود. گاها انواعی از آن‌ها مانند سلفون، برای مصارف خانگی به کار می‌رود.
 2. فیلم استرچ ماشینی: این فیلم‌ها در دستگاه‌های مخصوص استرچ پالت هم‌چون استرچ پالت صفحه گردان، استرچ پالت فرودگاهی و …قرار می‌گیرند و سپس توسط حرکت دستگاه با سرعت زیاد به دور محصول و یا قطعه مورد نظر پیچیده می‍شوند؛ این فیلم‌ها دارای ضخامت، طول و کشسانی بسیار بیشتری نسبت به انواع دستی هستند. خرید فیلم استرچ ماشینی اغلب با هدف بسته ‌بندی‌های صنعتی صورت می‌گیرد.

مقاله ی مزایای فیلم استرچ را حتما مطالعه بفرمایید.

کاربردها

نایلون‌های استرچ کاربردهای متفاوتی در صنعت و مصارف روزمره دارند که به آن‌ها خواهیم پرداخت.

کاربرد در صنعت: برای ارائه و ارسال یک محصول از مبدا به مقصد مورد نظر، جلوگیری از آسیب بسته به حساسیت‌های محصول و عوامل دیگر هر شرکت نیاز به نوعی بسته بندی خاص محصول خود دارد.

برای مثال احتمالا همه ما بسته بندی‌های شش ‌تایی آب معدنی و سایر نوشیدنی‌ها را در یک لفاف نایلونی محکم را دیده‌ایم؛ فیلم‌های استرچ در این موارد برای جلوگیری از آسیب دیدن و  تکان خوردن محصول دور آن توسط دستگاه‌های مخصوص پیچیده می‌شوند.

در موارد دیگر محصولاتی هستند که باید از معرض اشعه آفتاب در امان بمانند در نتیجه خرید فیلم استرچ ضد اشعه UV به شرکت‌ها پیشنهاد می‌شود. در موارد دیگر انواعی از فیلم‌های استرچ محافظت بسیار عالی از موارد شکستنی به عمل می‌آورند. صنایع غذایی، خودرو سازی[هم‌چون سپر سازی]، PVC، تولید انواع شلنگ‌ها،روکش روی هر گونه رول نیازمند به محافظت مانند رول‌های کاغذ دیواری و … از کاربردهای فیلم‌های استرچ هستند.

کاربرد در فروشگاه‌های بزرگ: بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای در سراسر دنیا محصولاتی را با برند خود ارائه می‌دهند که برخی[اگر خوراکی تازه مانند میوه جات نباشند] برای مدتی در انبار باقی می‌مانند که بهترین راه بسته بندی آنان استفاده از فیلم‌های استرچ است.

بسیاری از میوه فروشی‌ها در لیست خرید اقلام مورد نیاز ماهانه‌شان، خرید نایلون استرچ را برای بسته بندی روزانه میوه‌ها و سبزیجات نیز ذکر می‌کنند، که دلیل آن محافظت از رطوبت میوه‌ها و تازه ماندن آن‌ها است.

 

 

مزایای فیلم‌های استرچ

 1. خرید فیلم استرچ و استفاده از آن باعث حفظ رطوبت و جلوگیری از ورود گرد و غبار به محصول است.
 2. ثابت نگه داشتن و محافظت نسبتا خوب محصولات پک شده
 3. در برخی موارد داشتن فیلتر UV
 4. مقرون به صرفه بودن
 5. پالت بندی و پکینگ آسان محصولات

این‌ها تنها چند مورد از عمده مزیت‌های استفاده و خرید فیلم استرچ هستند.

مولفه‌های یک استرچ فیلم با کیفیت

 • برای خرید فیلم استرچ مرغوب و کارآمد لازم است ضخامت و طول آن را با توجه به نیازمان انتخاب نماییم، رول‌ها معمولا در طول 1000متر و ضخامت بین 10 تا50 میکرون عرضه می‌شوند.
 • کشسانی از جمله شاخصه‌های مهم در خرید نایلون استرچ است، چرا که هنگام پیچیدن رول استرچ فیلم به دور محصول توسط اپراتور یا دستگاه تنش کششی به نایلون وارد می‌شود که در صورت نداشتن کشسانی مناسب، نایلون استرچ پاره می‌شود. معمولا کشسانی نایلون‌های استرچ تا 3برابر طول اولیه وجود دارد.
 • فاکتور قابل توجه بعدی چسبندگی است، می‌دانیم که تفاوت نایلون‌های ساده با فیلم‌های استرچ در چسبندگی آن‌هاست چرا که اگر فیلم‌های استرچ چسبندگی مورد نظر را نداشته باشند توانایی حفظ محصولات را کنار هم در پک و محافظت از محصول را ندارند. البته در خرید فیلم استرچ باید توجه داشت که چسبندگی از حد مورد نیاز تجاوز نکند چرا که بعدها برای جداسازی نایلون استرچ از محصول دچار مشکل خواهیم شد.
 • عامل چهارم در خرید فیلم استرچ توجه به تعداد لایه‌هاست، بدیهی است که هر چه تعداد لایه‌ها بیشتر باشد، نایلون استرچ دارای استحکام بیشتری خواهد بود اما لزوما مرغوبوبیت بر اساس تعداد لایه‌ها به تنهایی سنجیده نمی‌شود، در کنار تعداد بالای لایه‌ها نیاز است استرچ فیلم‌ها در وزن متناسب، نسبتا سبک و مقاوم باشند.

نکات قابل توجه هنگام خرید فیلم استرچ

 1. عدم وجود زدگی، خراش، حباب و… روی سطوح رول استرچ فیلم؛ این موارد ناشی از اختلاف ضخامت میان لایه‌های نایلون استرچ است که ناشی از پروسه تولید خارج از قاعده معین است.
 2. عدم وجود سوراخ یا پارگی روی فیلم؛ هنگام خرید نایلون حتما باید به این نکته توجه کرد چرا که وجود هم‌چون عواملی می‌توانند سبب توقف یا ایراد در پروسه پکینگ و بسته بندی بشوند.
 3. کیفیت مناسب لوله داخلی که نایلون استرچ دور آن پیچیده شده است از نکات قابل توجه هنگام خرید فیلم استرچ است، این لوله که بوبین نام دارد در صورتی که دارای اندازه و فرم مناسب نباشد هنگام استفاده توسط اپراتور و یا قرارگیری در دستگاه مشکل ایجاد می‌کند.
 4. رنگ از دیگر موارد مهم در هنگام خرید نایلون است، برخی از شرکت‌ها برای معرفی محصول و نحوه ارائه مناسب نیاز به فیلم استرچ شفاف دارند ولی برخی دیگر جهت ایجاد وجه تمایز مایل به استفاده از نایلون‌های استرچ رنگی هستند.

در آخر

در این مقاله شرکت پوشش پلاستیک صائن قصد داشتیم شما را با استرچ فیلم‌ها، کاربرد آن‌ها و موارد مهم جهت خرید فیلم استرچ مرغوب آشنا سازیم. نکته پایانی که در این زمینه باید در نظر گرفت، بحث قیمت است، عدم آگاهی و ندانستن ویژگی استرچ فیلم مورد نظر، احتمالا هزینه‌های اضافی را به شما تحمیل نماید.

error code: 522
فهرست