تبیین و توضیح مزیت های استفاده از نایلون گلخانه

استفاده از نایلون, کشاورزی, گلخانه, مزیت نایلون گلخانه ای, نایلون گلخانه, نایلون گلخانه ای

مزیت های استفاده از نایلون گلخانه ای

امروزه در صنعت کشاورزی تولید و پرورش انواع محصولات کشاورزی از قبیل گل ها و گیاهان، میوه جات، سبزیجات و صیفی جاتی که در خارج از فصل خود رشد و نمو می کنند و مصارف غذایی، تجاری، زینتی و دارویی دارند رشد چشمگیری یافته است.

این گونه محصولات به محصولات گلخانه ای شهرت دارند.

با توجه به این که رشد این محصولات باید دقیقا شبیه شرایط طبیعی و در آب و هوای مساعد و مطلوب صورت گیرد، لذا نیازبه ادوات و وسایل مختلفی من جمله گلخانه دارد که به بازدهی و بهره‌وری هرچه بیشتر آن ها کمک شایانی می کند.

گلخانه ، بستری مناسب جهت کشت و پرورش انواع گوناگون گیاهان است که دور تا دور آن توسط پوشش های شیشه ای یا پلاستیکی احاطه شده است. گلخانه ها نقش سد دفاعی را بازی می کنند و گیاهان را از سرمای زمستان و گرمای تابستان محافظت می نمایند.(کاهش و افزایش شدید دما)

از جمله تجهیزات مورد نیاز برای احداث یک گلخانه ی مجهز، مطلوب وایده آل استفاده از نایلون های مخصوص گلخانه است که برای پوشاندن سطح و دیواره ی بیرونی گلخانه به کار می رود و اهمیت فوق العاده ویژه ای دارد.

به طور کلی نایلون گلخانه ای در ابعاد( طول و عرض) و ضخامت های متفاوت( از 150 میکرون تا 300 میکرون) تولید می شود که میزان عرض مورد استفاده ی صاحبان گلخانه ها معمولا از 1 تا 16 متر است.

یکی از معیارهای تعیین کننده ی پلاستیک گلخانه، عرض آن می باشد. نایلون های با عرض کمتر، به این دلیل که باید بخش های هر لایه بر روی یکدیگر قرار بگیرد و به اصطلاح همپوشانی شود، هزینه و زمان زیادی را می طلبد و از این جهت مقرون به صرفه و اقتصادی به نظر نمی آید و به جای آن از نایلون عریض استفاده می کنند.

از پلاستیک با عرض زیاد یا نایلون عریض برای سقف گلخانه، کف استخر(پرورش ماهی، شنا)، کف زمین های کشاورزی و غیره استفاده می کنند.

مزیت های استفاده از نایلون گلخانه ای

در فرآیند تهیه و تولید نایلون های گلخانه ای از مواد افزودنی به منظور افزایش کیفیت و استحکام آن ها استفاده می گردد.

تعداد این افزودنی ها بسیار زیاد هستند و کاربرد آن ها با توجه به شرایط آب و هوایی مختلف، متفاوت است و هر اندازه تخصصی تر انتخاب شوند به همان میزان، بازدهی محصولات گلخانه بیشتر خواهد شد.

در این جا به برخی از مهمترین افزودنی های نایلون گلخانه اشاره می کنیم:

افزودنی ضد اشعه ماوراء بنفش(UV)

از مهمترین فاکتورهای انتخاب پلاستیک گلخانه، میزان یووی آن است که برای محافظت از نایلون گلخانه ای در برابر اشعه ی فرابنفش خورشید وجهت عدم تخریب وایجاد استحکام بیشتربه نایلون افزوده می گردد.

افزودنی اشعه مادون قرمز(IR)

محافظت در برابر شدت سرما، حفظ گرمای گلخانه، مانع از کاهش محسوس دمای موجود در گلخانه و جلوگیری از هدر رفتن انرژی

افزودنی ضد باکتری(AB)

محافظت در برابر باکتری های مضر برای رشد گیاهان که یا آن ها را کاهش داده یا از بین می برد.

افزودنی اتیل ونیل استات(EVA)

افزایش خاصیت کشسانی نایلون در برابر عوامل محیطی، مانع خشک و شکننده شدن و به تبع آن افزایش مقاومت و طول عمر آن

افزودنی های روان کننده، ضد مه(AF)، آنتی ویروس(AV)، ضد الکتریسیته ساکن، پخش نور((LD، ضد چسبندگی، ضد گرد و غبار(AD) وغیره از جمله افزودنی های دیگری هستند که بر اساس نیارز و درخواست متقاضیان به نایلون های گلخانه ای اضافه می گردد.

چرا باید از پلاستیک گلخانه استفاده کرد؟

پوشش های پلاستیکی جایگزین قاب های شیشه ای

تا پیش از سال 1950، گلخانه ها فقط از نوع شیشه ای بودند. امروزه این نوع گلخانه ها به دلیل پرهزینه بودن، بالا بودن مصرف سوخت، شکننده و غیر مقاوم بودن، عدم امکان افزودن برخی افزودنی ها و نیاز به اسکلت های شیشه ای محکم، محبوبیت خود را از دست داده اند و شاید درحال حاضر، تنها مورد استفاده ی آن ها به صورت محدود در مساحت های کوچک یا بعضی موارد خانگی باشد.

این گلخانه ها جای خود را به پوشش های پلاستیکی از جنس پلی استر، پلی وینیل کلراید(P.V.C) و پلی وینیل فلوراید(P.V.F)، داده اند.

نوع جنس بکار رفته در ساخت و تولید نایلون های پلاستیکی استحکام و مقاومت آن ها را تعیین کرده و از یکدیگر متمایز می نماید.

بعنوان مثال نایلون پلی اتیلن دوام یکی دو ساله دارد و نایلون های کوپلیمر، پلی وینیل و پلی کربنات به ترتیب درجه ی مقاومت و ماندگاری بالاتری از مدل قبلی دارد.

این پوشش های پلاستیکی که محکم ترین و مقاوم ترین آن ها سه لایه است نیاز به اسکلت های سنگین، شکننده و طاقت فرسا ندارد و هزینه ی مصرف سوخت را نیز به حداقل می رساند.

مزیت های استفاده از نایلون گلخانه ای

مزیت های استفاده از نایلون گلخانه ای

پلاستیک های گلخانه ای، پوشش هایی کاربردی، کم هزینه و با صرفه برای استفاده در انواع گلخانه ها است که مزیت های فراوانی دارد که در ذیل به برخی از آن ها اشاره می گردد:

  • نصب و راه اندازی بسیار ساده و آسان.
  • از نظر برآورد هزینه ها، این پوشش ها دارای هزینه ی کمتر و با صرفه ترهستند.
  • مقاومت در برابر پاره شدن، آسیب های طبیعی و فیزیکی، شرایط اقلیمی و آب و هوایی نامساعد مانند دمای بالا، تابش شدید نورخورشید و سرمای بیش از حد هوا(وزش باد، طوفان، برف، باران، تگرگ، یخبندان) که البته در این گونه موارد ویژه باید از نوع سه لایه ی آن با استحکام بالا استفاده شود.
  • دارای وزن سبک تری نسبت به پوشش شیشه ای ست و عایق بندی مناسب تری دارد.
  • امکان اضافه کردن افزودنی های بیشتری درپوشش های پلاستیکی وجود دارد.
  • طول عمر بیشتری دارد و حداکثر تا 5 سال دوام می آورند.

به طور کلی می توان گفت: پوشش یا نایلون گلخانه ای از جمله اجزای مهم یک گلخانه ی شخصی و مناسب به حساب می آید که با توجه به ویژگی های مثبتی که دارد و ما در این مقاله به آن اشاره کردیم امروزه مورد استقبال زیادی توسط صاحبان گلخانه ها قرار گرفته است.

از آن جا که این نایلون های گلخانه ای در واقع محافظ و دیواره ی دفاعی محکمی برای گیاهان و محصولات درون گلخانه ای هستند و از نفوذ و ورود عوامل محیطی نامطلوب به درون گلخانه جلوگیری می کنند، بنابراین بسیارلازم و ضروریست در انتخاب صحیح آن دقت فراوان گردد.

شرکتت پوشش پلاستیک صائن

در این مقاله از شرکت پوشش پلاستیک گوشه ای از تخصص این شرکت را با هم مشاهده و خواندیم.شما می توانید با ارتباط مستقیم با افراد متخصص این شرکت از دیگر خدمات این شرکت مانند فیلم استرچ بهره کافی و کامل را ببرید.

فهرست